Påvist fugleinfluensa

Måke Pixabay

Måke Pixabay

Det er påvist høypatogen fugleinfluensa (HPAI) på en måke på Ringveien, Finnsnes i Senja kommune og 3 måker i Målselv kommune, i tilleggfugleinfluensa på villfugl i Tromsø og Balsfjord kommune. Med bakgrunn i passiv overvåking av fugleinfluensa hos ville fugler. Det er påvist influensa A-virus H5Nx. Mattilsynet har merket en betydelig økning av meldinger om død og svekket fugl.

 

Mattilsynet vet ikke hvilken betydning det vil ha for fuglene at vi nå har påvist smitte i fuglebestanden. De antar at tiden på året er gunstig med tanke på smittespredning. De vil likevel oppfordre hver og en av oss til å ha lav terskel for å melde ifra til Mattilsynet ved syke/døde sjøfugler, åtselfugler og rovfugler. Ved mange døde fugler av andre arter på samme sted ønsker Mattilsynet melding om dette. Skjema for innmelding av syk/død fugl finner dere på Mattilsynet sine nettsider. 

Veterinærinstituttet har en oversikt over analyserte prøver som oppdateres jevnlig. Eventuelle nye påvisninger finner dere informasjon om her: 

Fugleinfluensa hos villfugl i Norge (vetinst.no) Lenke til et annet nettsted.

 

Ved innsamling av kadaver vil vi minne om viktigheten av å beskytte seg selv mot smitte. Se mer informasjon hos FHI: 

Råd for å forebygge smitte av fugleinfluensa til mennesker - FHI Lenke til et annet nettsted.

 

Du finner også informasjon på Mattilsynets nettsider:

Fugleinfluensa | Mattilsynet Lenke til et annet nettsted.

Informasjon til kommuner om døde villfugler pga. fugleinfluensa | Mattilsynet Lenke til et annet nettsted.

 

Ta kontakt med mattilsynet eller fagleder landbruk, natur og miljø i Sørreisa kommune hvis du har spørsmål.

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?